Header Ads

ÇEŞME KALESİ
ÇEŞME

İzmir'in ilçesidir. 87 km batısında yer almaktadır. Buraya İzmir'den araçla yaklaşık 1 saatte ulaşırsınız.. İzmir otogardan kalkan otobüslerle de ulaşım mümkün.

Çeşme ve çevresi, günümüzde tarihi mekanları dışında denizi, koyları ve kumsallarıyla da ilgi görmektedir. 


Tarihi mekanlar içerisinde kalesi, günümüzde en çok ilgi gören yerdir.


ÇEŞME KALESİ


Müze ilk olarak 1965 yılında açılmış. İstanbul Topkapı Müzesi'nden getirilen silahlarla bir silah müzesi oluşturulmuş. Ancak zamanla salondaki nem silahları oksitlendirmeye başlamış. Silahlar başka müzelere gönderilmiş.

Kaleyi 14.yüzyılda Cenevizliler yapmış.. 1508 yılında II.Beyazıd onarıp bazı eklemelerle kaleyi genişletmiş. Bugün kale içinde Arkeoloji Müzesi yer almaktadır. Müzede batıklardan çıkarılan amforalar, toplar ve Çeşme Deniz Savaşı ile ilgili pek çok eşya sergileniyor.

Kale içinde güzel bir düzenleme var. Girişte kaleyle ilgili bilgilendirmelerden almayı unutmayın..


Çeşme Kalesi'nin harika bir manzarası var; görülmeye değer..


Çeşme Deniz Savaşı

1768-1774 yılları arasında Çeşme Deniz Savaşı gerçekleşmiş. Osmanlılar'ın Ruslar ile giriştiği bu savaşta, Osmanlı donanmasının gemileri Çeşme açıklarında yakılıp yok edilir. Savaşın yenilen Osmanlı kumandanı Cezayirli Hasan Paşa, Osmanlı donanmasının başına getirilir... Nasıl bir kumandan kıtlığı varsa artık; araştırmak gerek..


İlk Türk Donanması

Alpaslan'ın komutanlarından olan Çaka Bey, ilk Türk donanmasını kurmuştur. 1085 yılında kurduğu donanma ile Ege adalarındaki Bizanslılara ağır kayıplar verdirmiştir. Bu hakimiyet, Çaka Bey'in ölümüne dek yaklaşık 10 yıl devam etmiş. Yerine kardeşi Yavaş Bey geçince aynı başarıyı gösterememiş ve Bizanslılar rahat bir nefes almışlardır.. Çocuğunuza isim koyarken iki kere düşünün..  
Kalenin dışında, Çeşme turistik açıdan çok hareketli bir yer.. Yat limanı, güzel kumsallarıyla turistler için bir çekim merkezi.. 

Sahilinde gezinirken gördüğümüz bir yelkenli..


Belli ki Çeşme, heykele önem veren bir şehir.. İsmet İnönü'nün eşi Mevhibe hanım ile heykeli..


"Bir memlekette namuslu insanlar da en az namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memleket için kurtuluş yoktur."
Bir diğer tarihi yapı olan kervansaray bugün otel olarak kullanılmaktadır. 

Kent meydanındaki Atatürk hekeli..Burası da ünlü markaların mağazalarıyla dolu bir alışveriş sokağı.. Eyvah, girmese miydik acaba?..Alaçatı'ya kadar gelmişken Çeşme'yi ve kalesini görmeden dönmedik.

Yorum Gönder

0 Yorumlar