Header Ads

KEMER ve MUSTAFA ERTUĞRUL AKER PARKI
KEMER

Antalya'nın Kemer ilçesinin adını bir turizm cenneti olarak duymuşsunuzdur. Denizi ve doğası ile adından çok söz ettirir. Göynük Kanyonu ile ilgili notlarımızı da okuyabilirsiniz..


Meydanda bu saat kulesi hemen dikkatinizi çekecektir.
 


Saat kulesi ile aynı meydanda küçük bir havuz içinde güzel bir Atatürk heykeli de var.


Heykele yakından bakalım..Kemer sokaklarında dolaşırken ilginç mekanlar da gözüme çarpmadı değil.Her yeri tıkış tıkış bina yapmak yerine, geniş bir alanda özel yapılar yapmayı da tercih etmişler.. Bu üçüz yapılardan birinde bir banka hizmet veriyordu..


Kemer'de gezerken iki tane park buldum. Biri Kuğulu Park.. Bir köşesinde kuğular var.. Diğer park ise...Top.Kd.Yzb. MUSTAFA ERTUĞRUL AKER Parkı

1892 yılında Girit'te doğan Mustafa Ertuğrul, 1912 yılında Harp Okulunu topçu subayı olarak bitirir. 


Çanakkale Savaşı'nda 27.Alay'da görev alır.

Kemer'de Mustafa Ertuğrul anısına düzenlenmiş olan park..

1.Dünya Savaşı yıllarında Meis Adası, İtalya'ya bağlıdır; ancak ada İngiliz ve Fransız kuvvetlerinin üssü durumundadır. Akdeniz'de stratejik açıdan büyük önemi olan adaya, Çanakkale'de 5.Ordu komutanı olan Alman general Liman Von Sanders'in emriyle, 1916 yılında Mustafa Ertuğrul Kaş'a tayin edilir. 


Adanın alınması pek olası değildir. Ancak en azından adayı transit liman olarak kullanan gemileri imha ve taciz etmek mümkündür.


Ben My Cree


İngiliz uçak gemisi Ben My Cree, 120 m boyundadır, saatte 24,5 mil hız yapmakta ve 6 tane deniz uçağını taşıyabilmektedir. Mustafa Ertuğrul, dağ bataryalarıyla Ben My Cree'yi 36 dakikada sulara gömer. Bu, Dünya savaş tarihinde bir ilktir.

Paris II


Ben My Cree'yi batırdıktan yaklaşık bir yıl sonra, karadan ateş altına alır ve 18 dakikada batırır. Mürettebatını da esir alır. 


Alexandra


Yaklaşık 3 ay sonra da portakal sandıklarından yararlanarak Fransız donanmasına ait Alexandra gemisini batırmayı başarmıştır.

Dünya savaşı bittiğinde Anadolu toprakları işgal edilir... Tüm silahlara ve cephaneye el konulur...  Topların kamaları sökülür... Ancak Ben My Cree'nin eski komutanı Charles Rumney Samson Mustafa Ertuğrul'un bataryasına dokunmaz: 


"Gösterdiği kahramanlıktan dolayı bu batarya toplarının kamalarını sökmek askeri şerefe aykırıdır"


Mustafa Ertuğrul Aker'in başta İstiklal Madalyası olmak üzere pek çok madalyayla da onurlandırılmıştır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar