Type Here to Get Search Results !

SELANİK ŞEMSİYELERİ

Günbatımı her yerde güzeldir. Biz de Selanik'in meşhuur şemsiyelerini görmek için akşam saatlerini seçtik. Ancak bu kadar da geç kalmamalıydık. Sanırım Terkenlis Pastanesi'nde fazla oyalandık.


Şemsiyeler sahilde. Bu akşam günbatmını izleyerek yürüyüş yapmak isteyen sadece biz değiliz. Bu sahil bandı, Büyük İskender Parkı ile bitişik olunca kalabalık olmasına şaşırmamak gerek.
Sahilde yürürken yabancılık çekmedik.
Sahil kalabalık olunca fırsatı değerlendirmek isteyen seyyarlar kendilerinden bir şeyler satın almanızı bekliyorlar.


Bu arkadaş da uzun boyuyla doğal olarak ilgimizi çekti. Hiç konuşmadan iletişim kurmayı başardı, yani sanırım. Bahşiş kapmak için bol fotoğraf çekindi. Ee, bahşişi hakketti tabi.. de... birader bir yuro kaç lira oldu haberin var mı senin?..


Sonunda Selanik'in meşhuuuur şemsiyelerinin yanına varabildik. Fakat çok kalabalık. Herkes fotoğraf çekinme derdinde, bizim gibi..
Selanik 1997 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilince heykeltraş George Zongolopoulas, bu şemsiyeleri tasarlamış ve uygulamış. 1997 yılından beri de bu şemsiyeler Selanik'in simgelerinden biri olmuş. Zongolopoulas Şemsiyeleri olarak da biliniyor. Bir sanatçının bir kente nasıl dokunabileceğinin güzel bir örneği.. Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad

Below Post Ad