Type Here to Get Search Results !

YUNANİSTAN'DA NE YENİR?


Komşu ülke Yunanistan'a gidince ne yenebilir?

"Her şeyi yedik" yazısı değil bu yazı. Yediklerimizden bazıları.. YUNAN SALATASI (GREEK SALAD)

Malzemeleri ince ince doğramıyorlar. Üzerine büyük bir dilim beyaz peynir koyup zeytinyağı gezdiriyorlar. 


CACIK (TZATZİKİ)

Aslında bildiğimiz cacık. Süzme yoğurtla yapınca adı caciki olmuş. 

KALAMARİ

Sahil kasabalarında ve köylerde bu fotoğraftaki gibi iplere dizilmiş kalamarları çok gördük.Ülkemizde de sevilen kalamari... GYROS

Küçük bir pide ekmeğinin içine tavuk, patates kızartması, ketçap ve hardal ile hazırlanan bir çabuk-ye yiyeceği. Hem doyurucu, hem de lezzetli. Gyrosu kırmızı etli de yiyebilirsiniz.  

 

SOUVLAKİ

Bildiğimiz tavuk şiş...
KEFTES (KÖFTE)

Tabakta bir tane köfte vardı, inanılır gibi değil... Sadece bir köfte; ama ne köfte! Tabak kadar. Tabakta bir dilim limon da var. Etin üzerine limon sıkmayı severlermiş.
BAGEL (SİMİT)

Selanik Aristo Meydanı'nda simit satın aldık. Bizim simitlerden daha çaplı ve daha sert.
TSALİKİS PASTANESİ

Petra'da meşhur bir pastane var, Tsalikis Pastanesi. 44 çeşit dondurmasıyla meşhur. Hangisini seçeceğimiz şaşırdık açıkçası.
BALLI YOĞURT

Mandamados'ta Taksiyarhis Manastırı'nın hemen yanındaki kafede Ballı Yoğurt ve Lokma satılıyor. Lokma bildiğimiz lokma, ama Ballı Yoğurt nasıl bir şeydir diye merak ettik.


Plastik bir kase yoğurt üzerine bal, onun da üzerine parça ceviz serpmişler. Bir restoranın önünde "Traditional Sweets" (yani geleneksel tatlılar) yazısını görünce ilgimizi çekti. Vitrini incelemeye başladık.


BAKLAVA

Karşımıza baklava çıktı. Daha büyük bir dilim ve daha çok katlı. 

EKMEK KADAYİFİ

Adı Ekmek Kadayifi, ama bildiğimizden biraz farklı. En altta biraz kadayıf var, üzerinde biraz ekmek, üzerinde kremalar ve ceviz parçaları.GALAKTOBOUREKO

Bu börek görünümlü tatlının içinde güzel bir krema var. Üzeri de şerbetli.


Bir de Bougatsa denen bir tatlıları var. Galaktoboureko gibi börek içinde tatlı bir krema olan bir pasta. Farkı, bildiğimiz su böreği gibi yayvan bir halde. Oburluk yapmayıp, yemeden önce bir fotoğrafını çekseydim, iyi olurdu.Şimdilik bu kadar...

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad

Below Post Ad