Type Here to Get Search Results !

ALİ BEY (CUNDA) ADASI
CUNDA ADASI MI, ALİBEY ADASI MI?

"Düşmana teslim olun!" diyen bir padişah olur mu?.. Ayvalık'ta Yarbay Ali Çetinkaya, dinler mi böyle saçma bir sözü.. Kurtuluş savaşımız yıllarında silahlı mücadeleye başlayan ilk birliğin komutanıdır Yarbay Ali Çetinkaya.. Bu nedenle Cunda olarak bilinen adanın adı Alibey Adası'dır..


TÜRKİYE'NİN İLK BOĞAZ KÖPRÜSÜ

1817 yılında anakaradan Lale Adası'na 700 m boyunca deniz doldurularak ilk bağlantı yolu yapılmış. 1964 yılında ise, Türkiye'nın ilk boğaz köprüsü Lale Adası ile Alibey Adası arasına inşaa edilmiş.  ALİBEY ADASI

Eylül ayının ilk günleri.. Hareketli bir haftasonunda geldik adaya. Mekanlar kalabalık, hediyelik eşya satan dükkanların önü hareketli.. Fazla oyalanmadan Taksiyarhis Kilisesi'ne nasıl gidebileceğimizi sorduk. Sahilden yaklaşık 250 m içeri yürüdük.. Kilise bugün Rahmi M.Koç Müzesi olarak düzenlenmiş. Müzeyle ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz..Müzeyi gezdikten sonra, buraya geldiğimiz yolu devam ettik. Yaklaşık 250 m daha ilerledik ve bir tepeye çıktık. Tepede hedefimiz Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı idi. Burada harika manzaranın karşısında içeceklerimizi içtik. Açıkcası pek kalkmak istemedik.. Kitaplıkla ilgili yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.Tekrar Cunda'nın sahiline dönerken tarihi sokakların arasından geçtik.

Mekanları keşfetme zamanı.. Nerede ne var?
Nerede bir Atatürk heykeli veya böyle bir büst görsek fotoğraflarız. Bu da Cunda'daki Atatürk büstü.."Gidip de dönmeyen tüm deniz emekçilerinin anısına.."   1 Temmuz 2010
Yerdeki bu Güneş Saati dikkat çekici.. Günün hangi saatinde olduğumuzu gösterir. Ocak 2007 tarihinde arkadaşım Mehmet İncekaş ile de Cunda Adası'na gelmiştik. Bu o zaman çektiğimiz bir fotoğraf.. Bu gezimizde güneş saati o kadar kalabalıktı ki, güzel bir fotoğrafını çekemedik. Bu bahaneyle arkadaşlarım Mehmet ve eşi Sevgi'yle yaptığımız geziyi tekrar hatırlamış oldum.. Selam arkadaşlar!..
Ama buraya gelmişken, Taş Kahve'de Türk kahvesi içmeden dönülmez diye o kadar nasihat aldık ki, hiç içmeden döner miyiz?.. 


İşte meşhur lokma tatlısı.. Tadına bakmalıydık.. En son 2013 yılında Bodrum Gümüşlük'te güzel bir lokma tatlısı yemiştik.. Veee.. günün sonu.. Bu harika günbatımını biraz daha izledikten sonra Ayvalık'a geri döndük..


Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad

Below Post Ad

Subscribe Us