Type Here to Get Search Results !

ESKİŞEHİR TİCARET ve SANAYİ MÜZESİ


Eskişehir Ticaret Odası, Odunpazarı'nda 3 katlı bir konakta Eskişehir'in ticari geçmişine ışık tutmuş. Geçmişten günümüze Eskişehir'de ticaretle ilgili olan pek çok konu, bu müzede ya belgelerle yer bulmuş ya da canlandırılmış.

İşte Frig Kralı Midas. MÖ 738 ila MÖ 696 yılları arasında Frigya'nın başkenti Gordion kentinde yaşamış. Dönemin tanrılarıyla ters düşünce kulakları eşek kulakları olmuş. Bunu gizlemeye çalışsa da, "Midas'ın kulakları eşek kulakları" diye efsane olmuş. Midas'ın konukseverliği dönemin başka bir tanrısını pek memnun edince dokunduğu her şeyi altına çevirebilir olmuş. 

Balmumu konusunda zengin bir kent olan Eskişehir'de pek müzede heykeller sanki canlıymışcasına bizi bilgilendirme gayretindeler. 

Fotoğraftaki heykel, lületaşının ilk ustalarından Ali Osman Denizköpüğü'ne ait.İşte Türkiye'nin ilk yerli otomobili Devrim. Buradaki bir maket, aslı başka bir müzede.Eskişehir'in ticaret yaşamında yer etmiş pek çok firma ile ilgili ürünler ve belgeler de müzede yer almış. Eskişehir firmalarının eski reklam ilanlarında bazıları..

Doğal olarak bu müzede en çok ilgimizi bu köşe çekti. Eşeğine ters binmiş Nasreddin Hoca..


Bir duvarda fıkralarını tek tek okuduk. Sanatçısı bol bir kentte her şey ilgimizi çekecek şekilde güzel hazırlanınca sadece çocuklar değil, büyükler ilgiyle izler ve okur.

Aslında yanlış yazdım. Eskişehir sanatçısı bol bir kent demek doğru değil, sanatçısına bol fırsat veren bir kent. Darısı diğer kentlerin başına!..


Müzenin internet sayfası için
 www.etomuze.org adresini ziyaret edebilirsiniz.Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad

Below Post Ad