Type Here to Get Search Results !

MUDANYA MÜTAREKE EVİ

Türk Ordusu, 9 Eylül 1922 günü İzmir'e girdiğinde Yunan ordusunun Urla Yarımadası'nda, Bursa ile Ayvalık arasındaki bölgede ve Doğu Trakya'da hala askeri gücü vardı. Ayrıca İstanbul ve Karabiga ile Ezine arasındaki bölge de İngiliz işgali altındaydı.

17 Eylül 1922 günü Bandırma Ay-Yıldız Tepe'deki çatışmalardan sonra 18 Eylül günü Erdek'teki gemilerine binip kaçan Yunan askerlerinden sonra Batı Anadolu'da Yunan askeri gücü kalmamıştı. Ancak...

19 Eylül günü Türk Ordusu Çanakkale'ye yönelmişti. Bu bölgeye konuşlanmış olan İngiliz güçler vardı. Mustafa Kemal Paşa'ya göre Türk Ordusu, İngiliz ordusu ile savaş halindeydi. İngiltere'nin Sömürgelerden Sorumlu Bakanı Winston Churchill bu duruma çok sinirlendi. Türkler ile savaşmayı göze alıyordu. Çünkü Çanakkale Boğazı Türklere bırakılmamalıydı. İngiltere Dışişleri Bakanı Lord Curzon, Fransa ve Balkan ülkelerini ikna edip destek aradı. Ancak 1.Dünya Savaşı'nın ardından kimse yeni bir çatışmaya gönüllü değildi.

20 Eylül günü Fransa, Çanakkale'deki birliklerini geri çekmeye başladı. Tarihte "Çanakkale Krizi" olarak anılan bu siyasi krizin sonunda taraflar Mudanya'da mütareke için masaya oturmaya karar verdiler. Görüşmeler 3 Ekim 1922 günü başladı. 

İsmet Paşa'nın karşısına İngiltere'yi temsilen General Harrington, Fransa'yı temsilen General Charpy ve İtalya'yı temsilen General Mombelli oturdu. Zaman zaman gerginlik artsa da 11 Ekim günü uzlaşmaya varıldı.

    • Bu mütareke sonucunda Türk-Yunan çatışması sona erdi. 
    • Boğazlar sorununun çözülemedi, sonraya bırakıldı.
    • TBMM Hükümeti resmen tanınmış oldu.
    • Lozan Antlaşması'na giden yol açıldı.
    • İngiltere'de Lloyd George hükümeti düştü.Bina, 1937 yılında Mudanya Belediyesi'ne bağlı bir müze olarak açılmış, 1959 yılında da Müzeler Genel Müdürlüğü'ne devredilmiştir. 


2018 yılında Mudanya'ya geldiğimizde müzeye girmiştik, ancak önündeki alanda düzenleme çalışması vardı. 2019 yılında çalışmalar tamamlanmış.

Mütareke Evi'nin hemen karşısında İsmet İnönü'nün heykelinin olduğu Mütareke Anıtı var.

İstanbul Büyükçekmece'den Mudanya'ya BUDO'nun deniz otobüsleriyle kolayca gelebilirsiniz. Konuyla ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.


Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad

Below Post Ad