Type Here to Get Search Results !

PETRA / MİDİLLİ ADASI

Petra, Yunanca kaya anlamında bir kelime. Kasabanın ortasında yaklaşık 40 metre yükseklikteki kaya, kasabayı Petra yapan kaya. Kayayı Petra için daha özel yapan şey ise, üzerindeki kilise. 

Petra'yı gezmeye sahilden başlayalım. Kayanın yanına daha sonra gidelim. 

Petra'nın sahilindeki küçük iskele.

Sessiz sakin ve temiz bir kasaba Petra. 

Fotoğrafın sağında tentesinde Alfa yazan Kantina adlı kafede biraz soluklandık. Midilli Adası'nın pek çok yerinde kafe ve restoranlarda hizmet gördük. Çoğu kibar ve ciddiydiler. Bu kafede bir arkadaş bizi 3-5 kelime de olsa Türkçe karşıladı ve teşekkür ederek uğurladı, sağ olsun.

Şimdi şu karşıdaki sokaktan içeri girelim.

St. Nicolau Kilisesi

Burası St. Nicolau Kilisesi. 

St.Nicolau'yu hatırladınız mı? Noel Baba diye biliyoruz kendisini.
Bu kilisedeki duvar resimlerinin 16.yüzyıldan kaldığı tahmin ediliyor.
Bu kilise, bu fotoğrafta gördüğünüz kadar bir yer. Kilisenin köşesinde bu çeşme dikkatimizi çekti. Sıcak havada elimizi ve yüzümüzü yıkamak iyi geldi.
Yazıyı daha yakından gösterelim.
Google Çevirinin yardımıyla bir ailenin anısına yaptırılmış bir çeşme olduğunu anlayabildik. Yunanca bilen yardım edebilir. 

Hadi, şu kayaya gidelim artık.Panagia Gylkfylousa Kilisesi

İşte kaya ve üzerindeki Panagia Gylkfylousa Kilisesi. İlk basamaktayken böyle görünüyor. Yukarı ulaşmak için 114 basamak çıkmamız gerekti.
İlk basamakların yanında böyle bir kabin var. 

Arada soluklanmak gerek. 114 basamak arkadaş! 
İşte kilisenin girişine ulaştık.

Daha önceki kiliselerde olduğu gibi burada da içeride fotoğraf çekilmesine izin verilmiyor. Ayrıca şapka ve güneş gözlüklerimizi de çıkardık. Saygısızlık etmek istemeyiz.
Yukarıdaki manzara da bu işte. Petra'ya tepeden bakış.
Kayadan dönünce Kantina adlı kafenin yanındaki Tsalikis pastanesine oturduk. 44 çeşit dondurmasıyla ünü bir yer. Hepsini deneyemedik ama, bir kaç tanesinin tadına baktık. Bakılmalı... Yunanistan'da Ne Yenir? başlıklı yazımızı okuyunuz.
Petra'nın sahil yolunda gezinirken bu bina ile karşılaştık. Önündeki heykel dikkatimizi çekti.
1849 yılında Midilli Adası'nda doğan Neoklis Kazazis'in heykeli. Ünlü bir hukukçu, siyasete atılmış ve meclise seçilmiş, gazete köşelerinde Yunan kültüründe bir rönesans oluşturmak ve "Megali İdea" için yazılar yazmış. Arkasındaki bina da bir kültür derneği olarak kullanılıyor, Google Çeviri'den anlayabildiğimiz kadarıyla.Kumsala şezlonglar yerleştirilmiş, insanlar denize giriyordu. Biraz ileride güzel bir mekana oturup Gyros ve Souvlaki yedik. Bunların ne olduğunu merak ettiyseniz, Yunanistan'da Ne Yenir? başlıklı yazımızı okuyunuz.

  


Petra, Midilli Adası'nın belki de en güzel köşelerinden biri. Ama bizim favorimiz Molivos oldu.


Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad

Below Post Ad