Type Here to Get Search Results !

ANITKABİR GEZİ REHBERİ
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün anıt mezarıdır Anıtkabir..Resim 1. Anıtkabir Harita 


ANITKABİR'E NASIL GİDİLİR?


Toplam 120.000 m²'lik alana sahip olan Anıtkabir'in 2 girişi vardır. Biri Tandoğan girişi, diğeri Anıttepe girişi..

Ankara'nın her yerinden toplu taşıma araçları ile Tandoğan Meydanı'na ulaşabilirsiniz. Meydandan sadece  400 m yürüyerek Tandoğan girişine ulaşırsınız. Sanırım en çok kullanılan giriş burasıdır, bu nedenle biz de buradan giriş yapalım.Fotoğraf 1. Anıtkabir


Girer girmez yemyeşil bir park karşılar sizi. Yukarıdaki uydu görüntüsünden görebileceğiniz gibi, birdenbire Ankara gibi büyük bir şehrin binalarından, trafik sıkışıklığı ve gürültüsünden uzaklaşırsınız. Artık Barış Parkı'ndasınız.BARIŞ PARKI

Bu parkta 104 ayrı türden 48.500 adet süs ağacı, ağaççık ve süs bitkisi bulunmakta. 


Fotoğraf 2. Anıtkabir


Bu parkta sadece Türkiye'nin değişik bölgelerinden değil, dünyanın pek çok ülkesinden fidanlar getirilmiş. Her mevsim yeşillerin arasında rengarenk bir yolda ilerlersiniz.. Yürüyerek girmenizi öneririm. 
 


Bu parkın içinden hızlıca geçip gitmemelisiniz. Burası Barış Parkı.. "Yurtta Barış Dünyada Barış" diyen bir devlet adamının anıt mezarındaki parkın adı başka ne olabilirdi ki.. Fotoğraf 5. Anıtkabir

Parkın sesini dinleyebilirsiniz.Fotoğraf 6. AnıtkabirASLANLI YOL

600 m sonra Aslanlı Yol'un başına ulaşırsınız.

Fotoğraf 7. Anıtkabir26 basamaklı merdivenin hemen sağında ve solunda birer kule ve heykeller göreceksiniz. 


Sağdaki kule İstiklal Kulesi'dir. İçinde Anıtkabir'in bir maketini göreceksiniz.Fotoğraf 8. Anıtkabir


"İnsaf ve merhamet dilenmek gibi bir prensip yoktur. Türk ulusu, Türkiye'nin gelecekteki çocukları, bunu bir an hatırdan çıkarmamalıdırlar."


"Biz hayat ve bağımsızlık isteyen bir ulusuz ve yalnız ve ancak bunun için hayatımızı hiçe sayarız."

İstiklal Kulesi'nin hemen önünde 3 kadın heykeli göreceksiniz.


Kenarlardaki kadınların ellerinden yere kadar uzanan başak demetlerinden oluşan bir çelenk vardır. Bu çelenk Türkiye'nin bereketini temsil etmekte. Soldaki kadın elinde uzattığı kapla Atatürk'e Allah'tan rahmet dilemekte. Ortadaki kadın ise ağlamakta. Türk kadını Atatürk'ün ölümünün ardından gururlu, ağırbaşlı ve azimli durmaya devam etmekte. Heykeller Hüseyin Anka Özkan'a aittir. 


Soldaki kule Hürriyet Kulesi'dir. Kulenin içinde Anıtkabir'in inşaat çalışmaları sırasında çekilmiş fotoğraflar ve kullanılan taşların özellikleri ile ilgili bilgiler var.


 "Esas, Türk ulusunun saygın ve onurlu bir ulus olarak yaşamasıdır. Bu esas ancak tam bağımsızlığa sahip olmakla sağlanabilir. Ne kadar zengin ve bolluk içinde olursa olsun bağımsızlıktan yoksun bir ulus, uygar insanlık karşısında uşak olmak durumundan yüksek bir işleme hak kazanamaz."

Fotoğraf 9. Anıtkabir
Hürriyet Kulesi'nin hemen önünde 3 erkek heykeli göreceksiniz.Fotoğraf 10. Anıtkabir

Sağdaki erkek Türk askerini, solda elinde kitap tutan erkek Türk gençliğini ve aydınını, ortadaki erkek de yerel kıyafetleri içinde Türk köylüsünü temsil etmekte. Heykellerin üzgün, ancak ağırbaşlı bir duruşları vardır.


Heykeller Hüseyin Anka Özkan'a aittir.Fotoğraf 11. AnıtkabirFotoğraf 12. Anıtkabir


262 m'lik bu yolu yürümek zorundasınız. Yolun sonunda Tören Meydanı'nda Türk bayrağı görünmektedir. Yolun her iki yanında 24 adet aslan heykeli bulunmakta. Bu yola Aslanlı Yol denmesinin nedeni de bu aslanlar. 24 adet olmasının nedeni, 24 Oğuz boyunu temsil etmeleri. Aslanlar belli aralıklarla ve ikişer ikişer yerleştirilmişler. Türk milletinin birlik ve beraberliğini temsil etmekteler. Atatürk Anadolu kültürlerine çok önem verirdi. Aslanlar, Anadolu'da uygarlık kurmuş olan Hititler'in sanat tarzına uygun yapılmışlar. Kuvvetli bir hayvan olan aslanların sakin duruşları dikkat çekici. Heykeller yine Hüseyin Anka Özkan'a aittir.Fotoğraf 13. AnıtkabirAslanlı Yol'un sağında Mehmetçik Kulesi yer alır. Kulenin içinde yer alan Sinevizyon salonunda Atatürk ile ilgili filmler ve belgeseller gösterilmekte. 


"Bu ulusun çocuklarının özverileri ve kahramanlıkları için ölçü birimi bulunamaz."
Fotoğraf 14. Anıtkabir

Soldaki kule Müdafaa-i Hukuk Kulesi'dir. Fotoğrafta nöbet değişimi yapan askerler görünüyor.


Kulenin içinde Atatürk ile ilgili hediyelik eşya ve kitap satışı yapılmaktadır."Ulus bundan sonra hayatına, bağımsızlığına ve bütün varlığına şahsen kendisi sahip çıkacaktır."Fotoğraf 15. AnıtkabirAslanlı Yol'un sonunda artık Tören Meydanı'ndasınız. Burası 129 m boyunda, 84 m eninde bir alan. Bu alana 15.000 kişi sığabilir. Milli bayramlarda bu meydan dolup taşmaktadır.


Ben çok kalabalıklarda mekanları keşfedemeyeceğimi düşündüğüm için mümkün oldukça sakin günleri tercih ederim.
Fotoğraf 16. Anıtkabir


İşte annem.. Ankara'ya geldiğinde sakin bir günde dilediğimizce gezmiştik Anıtkabir'i..Fotoğraf 17. Anıtkabir


Cihan İzmir'den gelmişti.. Anıtkabir'i gezdirmeseydim yıllarca demediğini bırakmazdı.. 


Fotoğraf 18. Anıtkabir

Kalabalık günlerden biri.. Fotoğraf 19. Anıtkabir


1973 yılında vefat eden 2.Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün lahdi de tören meydanında yer almakta. Mezarı ise alt kattadır.Fotoğraf 20. Anıtkabir


"Siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makus talihini de yendiniz."
Fotoğraf 21. Anıtkabir


Zafer Kulesi'nde Atatürk'ün naaşını 19 Kasım 1938 günü Dolmabahçe Sarayı'ndan Sarayburnu'ndaki donanmaya kadar taşıyan top arabası sergilenmekte.
Fotoğraf 22. Anıtkabir


Barış Kulesi'nde Atatürk'ün 1935-1938 yılları arasında kullandığı Lincoln marka tören ve makam otobilleri sergilenmekte. 


"Ulusun hayatı tehlikeyle karşı karşıya kalmadıkça savaş bir cinayettir."Fotoğraf 23. Anıtkabir


23 Nisan Kulesi'nde Atatürk'ün 1936-1938 yılları arasında kullandığı Cadillac marka otomobili sergilenmekte. 


"Bir tek karar vardı: o da ulusal egemenliğe dayalı, hiçbir koşula bağlı olmayan bağımsız, yeni bir Türk Devleti kurmak."Misak-ı Milli Kulesi'nde Anıtkabir Özel Defteri bulunmakta. Burada yapılan törenlerde ve Anıtkabir'i ziyaret eden yerli ve yabancı devlet adamlarının fotoğrafları da panolarda sergilenmekte. Buradaki kapıdan Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'ne giriş yapılmakta.


"Ulusal benliği bulamayan uluslar başka ulusların avıdır."Müzede Atatürk'ün kullandığı eşyalar, madalyaları, giysileri vb. sergilenmekte. Kitaplarını görmenizi öneririm. 


Okuduğu ve üzerinde elyazısı ile küçük notlar aldığı Kur'an-ı Kerim özel bir vitrinde sergilenmekte.


Bu bölümde fotoğraf çekilmesine izin verilmediği için fotoğraf paylaşamıyorum.
İnkılap Kulesi müzenin devamında yer almakta. İçinde Atatürk'ün kıyafetleri ve kendisine verilen hediyeler sergilenmekte.


"Bir toplum aynı amaca bütün kadınları ve erkekleri ile beraber yürümezse ilerlemesine, uygarlaşmasına teknik imkan ve bilimsel ihtimal yoktur."


Yine müzenin devamında bulunan Cumhuriyet Müzesi içinde Anadolu Üniversitesi eski rektörü Prof.Dr.Yılmaz Büyükerşen'ın gerçek boyutlarda yaptığı Atatürk'ün balmumundan heykeli yer almakta. MOZOLE


Fotoğraf 24. Anıtkabir


42 basamaklı merdivenden çıkılır. Şeref Holü'ne girmeden sağda Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi, solda ise 10.Yıl Nutku yer almaktadır.Fotoğraf 25. Anıtkabir

İçeri girmeden Tören Meydanı'na bir bakış..
Fotoğraf 26. AnıtkabirŞeref holü, törenlerde çelenk bırakılan ve saygı duruşunda bulunulan yerdir. Fotoğrafta görünen lahit semboliktir. Gerçek mezar bu lahitin tam altında yer almakta. Buraya girişe izin verilmiyor, ancak kamera bağlantısıyla içerisi ziyaretçilere gösterilmektedir. Müzeyi dolaşırken bu bölümü de göreceksiniz.
Fotoğraf 27. Anıtkabir

Güneye doğru Ankara manzarası..
Fotoğraf 28. Anıtkabir

Anıttepe'den Kocatepe Camisi'nin görünüşü..Fotoğraf 29. AnıtkabirAnıtkabir'i sadece Aslanlı Yol ve Mozole'den ibaret düşünürseniz geziniz çok uzun sürmez. Ancak Anıtkabir'i gezmek demek kulelerini ve elbette ki müzesini de gezmek demektir. Zaman ayırmanızı ve müzesini rahat rahat gezmenizi öneririm. 

Atatürk'ün neler başardığını, bugünden geçmişe bakarak değil, geçmişi yaşayarak anlayabiliriz. Bu müze, okuyacağınız kitaplar kadar önemli..


Fotoğraf 30. Anıtkabir

Anıtkabir çok merkezi bir konuma sahip ve Ankara'nın pek çok yerinden kolaylıkla görülebilmektedir. Bu fotoğrafı Etnoğrafya Müzesi'nden çektim.


Yorum Gönder

2 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
  1. Çok güzel olmuş anlatımda bir o kadar güzel.Okuyucuyu sıkmadan detaylara yer verilmiş :)

    http://meteormete.blogspot.com/

    YanıtlaSil

Top Post Ad

Below Post Ad

Subscribe Us