Type Here to Get Search Results !

MERSİN DENİZ MÜZESİ


Adnan Menderes Bulvarı üzerinde Mersin Arkeoloji Müzesi'nin hemen yanında yer alır. Birine girerseniz, diğerini de ıskalamayın.. Kushimoto Sokağı'na da yürüme mesafesinde.Girişte ferah bir salon karşılıyor sizi.. İçeri giriş ücretli.. Hatta fotoğraf çekmek de ücretli.. Ama çocuklara ve gençlere ücretsiz. Müze ile ilgili ayrıntılı bilgiye Deniz Müzesi sayfasından ulaşabilirsiniz..Müzenin her köşesi, denizcilik tarihimizin önemli sayfalarına köşeler ayrılmış.Müze tablolarla dolu..
Osmanlı döneminde denizci kıyafetleri..


BANDIRMA VAPURU


Deniz yaşamına "Trocaderto" adıyla 1878 yılında İngiltere'de başlamıştı. Daha çok Marmara Denizi'nde çalışmış olan vapur, Karadeniz'in hırçın dalgalarına alışık değildi. Buna rağmen, tarihi boyunca taşıdığı en önemli yolcusu Mustafa Kemal Paşa'yı, 19 Mayıs 1919 pazartesi günü sabah saat 08:00 civarında Samsun'a ulaştırmayı başarır.Bandırma Gezi sayfalarında Bandırma Vapuru'nun öyküsünü ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.Mustafa Kemal Atatürk'ün kullandığı Savarona Yatı..
Çanakkale Boğazı'ndan batan Dumlupınar Denizaltısı..
Refah şilebinin öyküsü için Refah Şehitleri Anıtı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
Ertuğrul Fırkateyni için müzede bir oda ayrılmış. Kushimoto açıklarında batan Ertuğrul Fırkateyni'ndeki askerlerimizi kurtarmak için ellerinden geleni yapan Kushimotoluların yerel kıyafetleri, fırkateynin yolculuk öyküsü ve daha pek çok şey bu odada..

Ressam Ahmet Yeşil'in yaptığı bu tablo üzerinde Japonca "Dostluk ve Barış" yazıyormuş.Müzenin bahçesi de en az müzenin içi kadar ilgi çekici detaylarla dolu. İşte müzeyi gezmeye gelen çocuklar için bir dümen.. 

"Arkadaşlar, gemiyi kim kullanmak ister?" Gözneli Gök Mehmet, şehit düşmüş yatıyor..

Bu müzeyi gezmeden ölmeyin derim..

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad

Below Post Ad