Type Here to Get Search Results !

MERSİN ARKEOLOJİ MÜZESİ

MERSİN ARKEOLOJİ MÜZESİ

Çok müze gezmiş biri değilim. Ama gezdiklerim arasında çok beğendiğim müzelerden biri oldu Mersin Arkeoloji Müzesi. Hemen yanındaki binada yer alan Mersin Deniz Müzesi'ni de çok beğendim. Ancak arkeoloji müzesini gezerken, Mersin'in tarihini ilk çağlardan günümüze kadar anlatan bir kitabın sayfaları arasında dolaşıyormuşum gibi hissettim.

Müze henüz çok yeni. 18 Haziran 2017'de açılmış. Ben 5 Ekim'de gezdim.

Kapıdan içeri girer girmez güleryüzlü bir görevli karşıladı beni. Müze kartım yoktu, 5 TL karşılığında içeri girdim. 

"Müzemiz iki katlıdır, bu kapıdan girin, merdivenlerden üst kata çıkacaksınız" diye yönlendirdi beni. Teşekkür ettim, ilk adımımı attım, fakat bir an ürktüm. Cam bir zemin üzerindeydim. Altta bir kazı alanı canlandırılmıştı.

Uzun koridora girdim, tarihe yolculuk başladı.Müze, içinde dolaşabildiğiniz bir kitap gibi.. İlk çağlardan günümüze kadar eserler ve buluntular tarih sırasıyla yerleştirilmiş ve resimli bilgilendirme yazıları da unutulmamış.
Bazı köşelerde dönemi yansıtan bu fotoğraftaki gibi canlandırma köşeleri hazırlanmış.
  


Koridorlarda çağları sırasıyla gezebilirsiniz. Karıştırıp çağ atlamazsınız. Müzede Soli-Pompeipolis Antik Kenti, Elaiussa-Sebaste Antik Kenti, Kanlıdivane (Kanytellis) Örenyeri ve Yumuktepe Höyüğü gibi alanlardan çıkarılan eserler sergilenmektedir.

Bu bölge, zeytini sıkıp yağını çıkaran en eski yerleşim yerlerinden biri. Bununla ilgili hazırlanan canlandırmadan başka duvara yansıtılan bir çizgi filmle konu desteklenmiş. 

Bu siyah mermer, Nagidos Yazıtı.. MÖ 3.yüzyılda Helenistik dönemde Nagidos kenti ile yakındaki Arsinoe arasındaki mülk sorunlarını anlatır. Dijital ekranda yazıtın Türkçesi'ni okuyabilirsiniz. Hatta dönemin abecesiyle yazılmış metnin üzerinde bir büyüteçle gezindiğinizde Türkçesi ortaya çıkıyor. Dönemin abecesini çözmeye çalışanlar için ilginç bir sunum.."Her şey değişir, hiçbir şey yok olmaz"

Gün yüzüne çıkmayı bekleyen daha neler vardır kim bilir?


Osmanlı Dönemi..Merdivenlere gelmiştim. İkinci kata çıkma zamanı..

Klinede Yatan Adam Kabartması

Kanlıdivane (Kanytellis) Örenyeri'nde bulunmuş Roma dönemine ait bir kabartma..Oturan Filozof Kabartması

Yine Roma dönemine ait Tapureli Örenyeri'nde bulunan bir kabartma..İki Asker Kabartması

Yine Roma dönemine ait Tapureli Örenyeri'nde bulunan bir kabartma..MÖ 7000 yıllarına dayanan Yumuktepe Höyüğü'nün canlandırılması. Dijital ekranda da bilgilendirme var.

Burası müzede en çok ilgimi çeken bölüm oldu. Böyle uzaktan bakınca ne olduğu pek anlaşılmıyor. "Uygarlıkları Yeşerten Bereketli Yumuktepe" yazısı dikkatimi çekti. 

Yumuktepe Höyüğü'nde bulunan tohum taneleri, küçük kavanozlara yerleştirilmiş.

Antik bir alanla ilgili genel kanı nedir?.. "Gittik gördük, hep taş var, başka bir şey yok.."

Kazı bilimiyle uğraşan o müthiş insanlar, bakmakla görmek arasındaki farkı ortaya koyuyorlar.. 

Herkes çok para kazanan insanlara hayranlık duyar, ben sabırla çalışan, küçük kazmalar, hatta süpürerek tarihi tekrar gün yüzüne çıkaran bu insanlara hayranlık duyarım. 

Ben de antik alanlara bakarken taş görüyorum, bu taşları anlamlandırmakta zorluk çekerken; bu bilim insanları antik dönemlerden kalma tohumlar bulmuşlar. 

"Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?"

                                        

Bu yarısı bulunmuş heykel Hygeia heykeli. Roma döneminde mermerden yapılmış. Hygeia, sağlık tanrıçası. Günümüzde sıklıkla kullandığımız Hijyen kelimesi, Hygeia tanrıçasının adından gelmektedir. Heykel yarım.. yarısı gün yüzüne çıkmamış veya çoktan yitip gitmiş. Ancak müzeyi hazırlayanlar, hemen arkasındaki duvara resmini çizmişler.
 Sikkeler ile ilgili bölüm..
Ve işte müzenin çıkışı.. Müzede ayrıca hediyelik eşya mağazası, çocuklar için oyun ve etkinlik alanı ve bir de sergi salonu var. Ben o gün burada güzel bir fotoğraf sergisi gezdim..Müze, dış duvarını bile sergi için kullanmış.Kanlıdivane (Kanytellis) Örenyeri'nden çıkarılmış Helenistik döneme ait bir Aile Kabartması..


 Müzenin hemen arkasında Hacı Muğdat Camisi var.Mersin, böyle bir müzeye sahip olduğu için çok şanslı. 


Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad

Below Post Ad