Type Here to Get Search Results !

TÜRK DÜNYASI BİLİM-KÜLTÜR ve SANAT MERKEZİ


Türk Dünyası Bilim-Kültür ve Sanat Merkezi, 2017 yılının Nisan ayında açıldı. 

Bu kubbeli yapıyı Mimar Serkan Bilgücü tasarlamış. İçeri girdiğimiz anda zamanlar arasında yolculuk başladı.Hemen girişte, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile Kurtuluş Savaşı'nı betimleyen kabartma dikkatimizi çekti.
Kubbedeki camların renklerinden dolayı içeride büyülü bir ortam var. Ortadaki alan dört farklı dönemi yansıtacak şekilde hazırlanmış. 
  1. Selçuklu Eyvan tarzı medreseler,
  2. Anadolu Taş mimarisi,
  3. Klasik dönem Osmanlı menderesleri,
  4. Sivil mimari.
Bu dört bölümdeki yapıların içerisindeki odalar, Türk ve İslam Dünyası'nın önde gelen 40 bilim insanına ayrılmış. Her birinin heykeli ve yazılı bilgilendirmeleri var. Heykelleri, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden Doç. Dr. Mutluhan Taş ve ekibi hazırlamış. Ayrıca odalarda oturarak her bilim insanı hakkında hazırlanmış vidyoları da izleyebilirsiniz.
Odaların tavanları bile özel çalışmalarla süslenmiş.
Alanın ortasında 300 kişilik bir amfi var. Ne çok etkinlik düzenleniyordur burada!..Sergi alanı da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Bizim ilgimizi "Yaprak Sanatı" çalışmalarının sergilendiği bölüm çekti. Tamamen doğal bitki ve yapraklardan oluşturulan doğa manzaraları harika görünüyordu. Bu çalışmalardan birini satın almadan geçmedik.
Alt kata indiğimizde hemen merdivenin yanında Türk devletlerinin kurucularının kabartmalarını merakla inceledik.
Alt katta "Türk Dünyası İhtisas Kitaplığı"ndan başka bir de "Musiki Tarihi Salonu" var. Burası çok özel bir salon. Türk ve İslam Dünyası'nda bu güne dek kullanıldığı bilinen 400 enstrümandan 216 tanesi bu salonda sergileniyor. Üstelik her birinin sesini dinleyebilirsiniz. Kulaklığı kulağınıza takmanız yeterli!.. 

Benim gibi nota bilmeyen birisi, bu bölümde dinlemek dışında bir şey yapamaz. Ancak müzikten anlıyorsanız "Enstrüman Tecrübe Odası"nda yer alan enstrümanları elinize alarak çalmayı deneyebilirsiniz.
Bu kubbeli yapının altında Türk Dünyası ile ilgili o kadar çok konu var ki, hangisine odaklanacağımızı şaşırdık. Bu ve buna benzer bilim-kültür ve sanat merkezlerinin işlevi de bu olsa gerek; yeni bir şeyler öğrenmeye, bir şeyler keşfetmeye ve yeni heyecanlar duymaya özendirmek. 

Burası bunu kusursuzca başarıyor!.. 
Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad

Below Post Ad