Type Here to Get Search Results !

MİDİLLİ ADASI'NDAKİ BAZI HEYKELLERMidilli Adası'nda yaptığımız kısa gezide karşılaştığımız bazı heykellerin kimlere ait olduğunu paylaşmak isteriz. Benzerini Selanik gezimizde de yapmıştık; Heykeller Kenti Selanik


ÖZGÜRLÜK HEYKELİ

Midilli Adası'na vapurla yaklaşırken Özgürlük Heykeli'nin önünde geçiyoruz. Bizi selamlar gibi. New York'taki Özgürlük Anıtı'nı anımsatan, elinde havaya kaldırdığı bir meşale tutan bir kadın heykeli.

Georgios Jakobides'in tasarımını, Yunan heykeltıraş Gregorios Zevgolis 1930 yılında tamamlamış.
PAVLOS KOUNDOURİOTİS

Midilli Adası'na ayak bastığımız gümrük alanından kente doğru yürümeye başladığımızda karşımıza çıkan ilk heykel bu oldu.
Balkan Savaşları sırasında Yunanistan Deniz Kuvvetleri komutanı olarak görev yapan Yunan amiral. 1855 yılında dünyaya gelen Pavlos Koundouriotis, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilan edilmesiyle gerçekleşen askeri darbeyle monarşinin kaldırılması sonrasında kurulan Yunanistan İkinci Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı olarak da görev yapmış. 

Kaidenin altında bir gemi resmi dikkat çekici.


  
Sappho Meydanında 
SAPPHO

Midilli Adası'nın sembol isimlerinden MÖ 615 yılında bu adada doğmuş, MÖ 570 yılında yine bu adada ölmüş. Yaşamının çoğunu adada geçiren Sappho, evlenmemiş genç kadınlar için kurduğu okulda öğretmenlik yaparak geçirir ve şiirler yazar. Her iki cinse de aşk şiirleri yazdığı için biseksüel olduğu düşünülür. Kadın seviciliğin ismi de Lesbos adasından gelir, lesbian.
Skala Erasos kasabasında Sappho'nun başka heykelleri de var. Biri küçük bir alanda neredeyse bir kafenin masalarının arasında kalmış, diğeri ise bir binanın duvarında. Küçük Asya Heykeli

Üzgün bir kadın, biri kucağında üç çocukla uzaklara bir yerlere bakıyor. Sanki kocası denizlere açılmış da geri gelmemiş gibi. Ama kadın Anadolu'ya bakıyor. 

Bu bakışın kısa öyküsünü Küçük Asya Heykeli başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. 


Cumhuriyetin Yaşlı Adamı 
GEORGE PAPANDREUO

Midilli kent merkezinde karşılaştığımız bu büst, Yunanistan'da 50 yıldan uzun süre bakanlık, başbakan yardımcılığı ve 3 dönem başbakanlık yapmış siyasetçi olan George Papandreuo'ya ait. Yunan siyasetindeki ilk Papandreuo olarak da bilinir.
STRATIS MIRIVILIS

Ermou Caddesi'nin güney ucundaki yeşil alandaki iki büstten biri, 1890 yılında Midilli Adası doğumlu roman ve öykü yazarı, Stratis Mirivilis'e ait.1969 yılında yaşama veda eden yazarın Türkçe'ye çevrilmiş "Hayat Mezarda! - Savaşın Kitabı" ve "Arnavut Vasil" adlı iki kitabı var.

1912 yılındaki 1.Balkan Savaşı'na gönüllü olarak katılmış, ardından 1.Dünya Savaşı'nda ve Anadolu'nun işgalinde de görev almış.KLEANTHIS PALAIOLOGOS


Stratis Mirivils büstünün hemen yanında bir büst daha var. Midilli Adası'nda büyümüş Yunan spor insanı ve yazar Kleanthis Palaiologos'un büstü. Yunan Olimpiyat Komitesi dahil pek çok görev üstlenmiş.THEOPHRASTUS

Skala Eresos'ta hemen Sappho anıtının yanında yer alan bu büst Theophrastus'a ait. MÖ 371 yılında Midilli Adası'nda Eresos kasabasında doğan Theophrastus, Atina'ya giderek burada Aristoteles'in ardından Akademi'nin başına geçmiştir. Bir doğa bilimci, filozof ve morfoloji uzmanı olan Theophrastus, MÖ 287 yılında Atina'da ölmüştür.

Hemen kumsalın yanında, bir kafenin içinde masalar arasında kalmış bu büstü fotoğraflarken ister istemez kareye ilgisiz kimseler de girdi.NEOKLIS KAZAZİS


Güzel bir sahil kasabası olan Petra'yı gezerken karşılaştığımız "Petra Kültür Derneği" olarak kullanılan tarihi bir binanın önünde duran büst1849 yılında Petra'da doğmuş Yunan avukat, üniversite profesörü ve yazar Neoklis Kazazis'e ait
1910 yılında siyasete atılmış ve Yunanlılar'ın "Megali Idea" adını verdikleri düşünceyi savunmuş ve yazılar yazmış. Binanın önündeki küçük alanda Petra'daki tarihi ve görülmesi gereken yerlerle ilgili bir bilgilendirme var.
Alanın bu köşesinde de Yunan bayrağının yanında iki küçük top yerleştirmişler. Arkasındaki duvarda (Google Translate uygulaması ile anlayabildiğim kadarıyla) 1912-1922 yılları arasındaki savaşlarda yaşamlarını yitirenlerin isimleri var.


Kısa Midilli Adası gezimizde yakalayabildiğimiz heykeller bunlar. 

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad

Below Post Ad