Type Here to Get Search Results !

CUMHURİYET MÜZESİ (2.Meclis Binası)


1.Meclis binası, bir meclis olması için yapılmış bir bina değildi. Savaş koşullarında Büyük Millet Meclisi'ne hizmet etmiş bir bina olarak görevini yerine getirmişti.

2.Meclis Binası, ilkinin yanında inşa edilmiş ve 18 Ekim 1924 günü hizmete açılmıştı. 27 Mayıs 1960 tarihine kadar 36 yıl boyunca Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak hizmet etti.

Meclis salonu, ilk meclisin salonuna göre elbette çok daha genişti, görüşmeler ve tartışmalar için de uygundu. Kürsünün arkasındaki duvarda "Hakimiyet Milletindir" yazısına yer verilmiş.Mustafa Kemal Atatürk'ün bazı özel eşyaları müzede sergilenmektedir.

  


Müzede sadece Atatürk'ün değil, 2.Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ile 3.Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ında bazı özel eşyaları sergileniyor.

Meclis binasında kullanılan salonlar ve özel odaları görebiliyoruz.Bina 30 Ekim 1981 tarihinde "Cumhuriyet Müzesi"ne dönüştürüldü. 

Meclis salonundaki balkonlardan birinde Atatürk'ün balmumu heykeline yer verilmiş. 

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100.yılında Ankara'ya yaptığımız bu gezi sırasında insanların akın akın hem Anıtkabir'e, hem de Ulus Meydanı'ndaki meclis binalarına koştuğunu görünce aklımıza tek bir cümle geldi:

"Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır."


Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad

Below Post Ad