Header Ads

KUŞCENNETİ MİLLİ PARKI

KUŞCENNETİ MİLLİ PARKI NEREDE

Balıkesir'in Manyas ilçesindedir. Bandırma'nın 19 km güneyindedir.Alman bilim insanı Curt_Kosswig, 1936 yılında İstanbul Üniversitesi'ndan aldığı çağrıya uyarak Türkiye'ye gelir. Zooloji kürsüsü başkanlığına getirilir. 
1 Nisan 1938 günü bölgeye gelen Prof.Dr. Curt Kosswig'in, bölgedeki kuş çeşitliliği dikkatini çeker ve bu doğal güzelliğin farkına varır. Buraya "Kuşcenneti" adını verir. Çalışmalar sonunda Kuşcenneti hakkettiği değere kavuşur.
1952 yılında İstanbul Üniversitesi Hidrobiyoloji Enstitüsü, buraya bir inceleme istasyonu kurar. 

1959 yılında Milli Park ilan edilir. 17.058 hektarlık alanıyla Türkiye'nin en küçük milli parkıdır, ancak ziyaretçi sayısı hiç az değildir.
Kuşcenneti Milli Parkı'nı 09:00 - 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 
Girişin biraz ilerisinde bir bina dikkatinizi çekecektir. Bir salonda parktaki kuşları cansız olarak görebilirsiniz. 
Hemen yanındaki diğer salonda büyük ekranlardan, milli parkın farklı noktalarına yerleştirilmiş kameralardan elde edilen görüntüleri izleyebilirsiniz. Bir görevli görüntüleri yakınlaştırıp uzaklaştırabiliyor.


     

Binadan çıkmadan önce ödünç bir dürbün almayı ihmal etmeyin. Çünkü biraz ileride bir gözetleme kulesi var. 
Dürbünle kuşları gözetleyebilirsiniz. Kuş türlerinin en çok çeşitlendiği dönem nisan, mayıs ve haziran aylarıdır.Kuşcenneti Milli Parkı, Avrupa Konseyi tarafından çok iyi korunan ve kıta ölçeğinde değer taşıyan doğal alanlara verilen "Avrupa Diploması"nın en üst kategorisi olan A sınıfı diplomayla 1976 yılında ödüllendirmiştir. Son yıllarda gölün kirletildiği haberlerini de duymadık değil.. 

Bu yüzden, bu ve buna benzer parklara ne kadar çok ilgi gösterirsek, korunması için daha çok çaba harcanacaktır. Rant meraklılarına, çıkar düşkünlerine fırsat verilmemesine katkınız olacaktır.
Yorum Gönder

0 Yorumlar