Type Here to Get Search Results !

MENEMEN ve KUBİLAY ŞEHİTLİĞİ
Menemen Belediyesi'nin düzenlediği "7.İnadına Tiyatro Festivali" için Menemen'deydik. Çekirdek Tiyatro olarak 17 Nisan 2015 Cuma günü "Çiftlikteki Hırsız" adlı çocuk oyunumuzu sahneledik.


Tiyatro için Menemen'deydik.. Elbette çoğu zamanımızı festival için ayırdık. Ama Menemen'e gelmişken bir "Çekirdek Gezi" yapmadan dönemezdik.KUBİLAY ŞEHİTLİĞİ ve ANITI


Girişte nöbetçi askerler karşıladı bizi. Biri rehber oldu bize ve şehitliği gezdirdi.. Çok başarılıydı; sanki asker değil, profesyonel rehberdi..     Kubilay Anıtı'na çıkmadan önce Menemen'in yakın tarihte şehit verdiği diğer evlatları için ayrılan bölümü gezdik.
Ardından anıta yöneldik.. Anıt yüksekçe bir tepe üzerindeydi..


Heykel Manisa'ya bakıyordu. Heykel yapıldığından yeni Menemen önünde değildi. Yani aslında heykelin sırtı Menemen'e dönüktü.. Genç cumhuriyetin Menemen'e dargınlığının ifadesi..


Anıt, Kubilay'ın adıyla anılsa da, aynı olaylarda şehit edilen bekçi Şevki ve bekçi Hasan da unutulmamış..

Genç rehberimiz fotoğrafının paylaşılmasını istemedi.. Neyse, burada yüzü görünmüyor..
MENEMEN OLAYI


23 Aralık 1930 günü sabah saatlerinde kendini "Mehdi" ilan eden Derviş Mehmet, 70 bin kişilik hilafet ordusunun şehre geleceği korkusunu yayarak ve tabi silah zoruyla taraftar toplar. 


Olayları bastırmak için görevlendirilen genç subay Kubilay, bir manga askeriyle olayları sakinleştirmekle görevlendirilir. Askerlerine gerçek mermi değil, kurusıkı denen etkisiz mermiler aldırır. Derviş Mehmet ve yanındakiler ateş edince askerler de ateş açarlar ama, mermiler kurusıkıdır.. Derviş Mehmet gaza gelir, "bana kurşun işlemiyor" diye bağırır.


Genç asteğmen Kubilay, yaralanır.. Kaçmaya çalışır ancak, Gazez Camisi'nde yakalanır.
Derviş Mehmet, genç asteğmenin başını cami avlusundaki musalla taşı üzerinde keserek bir çubuğa bağlar.. Bu sırada olaylara müdahale etmeye çalışan bekçi Hasan ve bekçi Şevki de açılan ateş sonucu şehit düşerler.


Cami avlusunda musalla taşını göremedik..
Gazez Camisi, bugün yeni inşaa edilen belediye binasının hemen yanında yer almaktadır.

Büyüyen olaylara müdahale etmek için takviye kuvvet gelir. Çıkan çatışmada sözde mehdi Derviş Mehmet asker kurşunuyla öldürülür. Olaylara sebep olanlar yakalanır, mahkemede suçlu bulunanlar idam edilir.TAŞHAN

Kent meydanından Gazez Camisi'ne giden yol üzerinde Menemen Belediyesi'nin bir kültür merkezine dönüştürdüğü Taşhan'ı da gezdik..


Tiyatro festivalinde yer alan bazı etkinlikler burada yapıldı. Harika iki oyun izledik.

Yaklaşık 400 yıllık bir geçmişi olan Taşhan'da çömlek, deri işleri ve başka el ürünleri üreten küçük dükkanlar var. 
Burada bir Türk kahvesi içmelisiniz.. KENT MEYDANI

Güzel bir Atatürk heykeli.. Şahlanan bir atın üzerinde.. Her iki yanında biri meşale, diğeri de bayrak taşıyan gençler..

Festival çoşkusu kentin her yerinde afişler, bayraklar ve dev panolarla duyuruluyordu. 


Biz de Çekirdek Tiyatro ekibi olarak, tiyatro ile anılan bu güzel kentte "İnadına Tiyatro Festivali"nde sahne alabildiğimiz için çok mutluyuz..

Çok çalışırsak, belki gelecek festivalde yine sahne alabiliriz..


Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad

Below Post Ad