Type Here to Get Search Results !

KUVA-Yİ MİLLİYE MÜZESİ


Balıkesir Saat Kulesi'ne komşu Kuva-yi Milliye Müzesi, kentin merkezi diyebileceğimiz tren garına yaklaşık 10 dakikalık yürüme uzaklığında.


15 Mayıs 1919 günü, düşman İzmir'i işgal ettiğinde bu durumu kabulenemeyen Balıkesirliler, 16 Mayıs 1919 günü bu binada toplanarak silahlı mücadele kararı aldılar. O gün Mustafa Kemal Paşa da Bandırma Vapuru ile Samsun'a gitmek için yola çıkmıştı.
Kurtuluş Savaşı yıllarında bina önemli hizmetlerin verildiği bir yer olmuş. II.Kolordu Komutanlığı ve Hikmet Ali Paşa, binayı karargah olarak kullanmış, ayrıca İzmir Şimal Cepheleri Heyeti'nin çalışma merkezi olmuş. 


Bina, 1840 yılında Giridizade Mehmet Paşa'nın konağı olarak yaptırılmış. Bir yangında yok olunca, torunu Halit Paşa yeniden yaptırmış.


6 Şubat 1923 günü Balıkesir'e gelen Atatürk, bu binada kalmış.
Bina 1947 ila 1988 yılları arasında belediye binası olarak kullanılmış.
6 Eylül 1996 günü müze olarak meraklılarına kapılarını açtı.

Müzenin giriş katında Balıkesir'de milli mücadeleye öncülük eden 41 kişinin aldıkları kararlar, kişisel eşyaları ve fotoğrafları yer almaktadır.


Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk ile eşi Latife Hanım'ın balmumu heykellerine de yer verilmiş.Üst katında ise, arkeolojik ve etnografik eserler sergilenmektedir. 


 
Müzesinin bahçesinde de arkeolojik buluntulara yer almaktadır.Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad

Below Post Ad