Type Here to Get Search Results !

Ulusal Bağımsızlık ve Kuruluş Müzesi"Atatürk Devrimleri Müzesi" ile aynı meydanda "Ulusal Bağımsızlık ve Kuruluş Müzesi" var.


Müzenin kitapçığında, 1.Meclis binasının birebir benzerinin yapılmasının nedeni olarak "Gazi Meclisimizin ruhunu hissettirmek" denmiş. 


Olmamış. Gazi Meclisin ruhu zaten Ankara'da. Müzeye dışarıdan bakınca öyle bir ruh hissettirmiyor. 

Hadi binayı benzettiniz, içini de odalarıyla benzetmeye çalışmak çok gereksiz olmuş. Oturumların yapıldığı salon aynı.


Bu müzenin Ankara'da, günümüzde "Kurtuluş Savaşı Müzesi" olan 1.Meclis Binasıdır. Ankara, gitmesi zor bir yer değildir. Hatta bu satırları okuyanların çoğu gidip görmüştür zaten. 

1.Meclis Binası ile ilgili notlarımızı buradan okuyabilirsiniz. 23 Nisan 1920 günü Ankara'da Meclis açıldığında binaya asılan Türk bayrağı da kopya...
Ancak müzede etkileşimli bilgilendirmeler başarılı. Özenle hazırlanmış. Her birini inceledik. Meclis üyelerini tek tek tanıtan bu ekran çok ilgimizi çekti.

En güzel uygulamalardan biri de Mehmet Akif Ersoy'un dik yerleştirilmiş bir ekranda sanki odaya girer gibi karşımıza çıkmasıydı. Bize İstiklal Marşı'nı nasıl yazdığını anlattı. Heyecanlandık.


Keşke kopya binalar yerine "Atatürk Devrimleri Müzesi"  ile birlikte, daha yaratıcı bir tasarımla, konukların bir kapıdan girip aynı başarılı sergilemeyle Cumhuriyet ruhunu hissedebilecekleri bir müze yapılsaymış.


Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad

Below Post Ad

Subscribe Us