ORMANLI KÖYÜ, ERDEK
Kapıdağ Yarımadası'nın kuzeyinde yer alan köylerden biri Ormanlı Köyü. Bandırma'dan yaklaşık 45 km uzaklıkta. Erdek otogarından kalkan minibüsler köye gidip geliyorlar. Özel aracınızla gidecekler için bir uyarı, yol Turan Köyü'ne kadar gayet güzel. Turan Köy ile Ormanlı arasında yol düzgün, ancak dağ yolu, oldukça virajlı. Dikkatli sürmek gerek..


Ormanlı'nın güzel ve geniş bir kumsalı var. Deniz hemen derinleşmiyor, suda oynamak için yeterince alan var. 
Yemyeşil tepelerin arasında ciğerlerimiz bayram etti. Boş alan yoktu, her yer ekilmiş..


Köyün girişine bayrak asılmış..Bir Atatürk büstü ile karşılaştık. Keşke önünde bir alan bıraksalarmış. O elektrik direğini hangi yarım akıllı oraya diktiyse artık..Çevrede gördüğümüz tarlalarda yetiştirilen meyve ve sebzeler bu sokaktaki tezgahlarda satılıyordu. Tezgahlar hemen caminin yakınında.. 
Ormanlı Köyü Camisi.. Camilerin yanına böyle büyük çınar ağaçları çok yakışıyor. Başka seçenekler de var, biz Dostlar Pansiyon Cafe'de kaldık. Sessiz ve tertemiz bir pansiyon, hizmet kusursuz. Bu nedenlerle Dostlar Pansiyon Cafe ile ilgili ayrı bir yazı yazmak gerekti. Buradan okuyabilirsiniz.Önce bu aracı ağacın gölgesine park etmiş sandık.Aslında ağacın gölgesine park etmiş, ama çok uzun zaman önce..

Şelale

Köyün girişinde araçların giremediği patika bir yol var. Meyve ve sebze bahçelerinin arasında ilerledik.
Kısa süre sonra çalıların ve ağaçların arasından akan su sesi duymaya başladık. Demek ki doğru yoldaydık.
Yoldan yaklaşık 700-800 m ileride şelaleye ulaştık. Burada küçük bir gölet oluşmuş.
Su yüksek bir kayalık üzerinden akıyordu.
Biz şelaleye ulaştığımızda kimse yoktu. Birazdan gelen kalabalık bir grup bu küçük göleti neşelendirdi. Hazırlıklıydılar, belli ki daha önce de gelmişlerdi. Çocuklar ve büyükler mayoluydu, gelir gelmez bu gölete girdiler. Biz sadece ayaklarımızı sokabildik.  

Bu da "ben de oradaydım" pozum. 
Bu yeşil yusufcuk ve arkadaşları, şelalenin sesiyle göletin üzerinde dans ediyorlardı. 
Ormanlı Köyü'ne günü birlik de olsa uğramalı, burada denize girmeli, şelalesini de görmelisiniz. Belki pansiyonlarının birinde kalır, bir kaç gün kafa dinlemek istersiniz. Aramalarını istemediğiniz insanlara "telefon çekmiyordu" diyebilirsiniz. Ama merak etmeyin, telefonlar çekiyor..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Instagram Fotoğrafları